Процесите, протичащи в природата, се изменят непрекъснато във времето. Тези процеси, по своята същност, са аналогови и могат да бъдат математически описани като аналогови сигнали. Ако сигналът се изменя рязко по стойност, той вече не е аналогов, а импулсен.
Импулсите се характеризират с амплитуда и продължителност, като могат да имат положителна и отрицателна полярност, могат да бъдат нарастващи или спадащи.

Видове импулсни сигнали според формата им:
- Правоъгълен

- Триъгълен

- Трионообразен

- Трапецовиден

В цифровата електроника най-често се използва правоъгълният импулс, за това ще разгледаме неговите параметри.

Параметри на правоъгълния сигнал:
- амплитуда Am;
- продължителност tu (измерва се от момента, в който амплитудата на импулса достигне 0,5 от стойността си, до момента, в който тя намалее до 0,5 от стойността си);
- tпр. фр. – продължителност на предния фронт на импулса. Тя се измерва с времето, в което амплитудата на импулса нараства от 0,1 до 0,9 от стойността си;
- tзад. фр. – продължителността на задния фронт на импулса. Измерва се с времето, в което амплитудата намалява от 0,9 до 0,1 от стойността си.
Съществуват и така наречените отскоци: отскок на предния фронт δпр. фр. и отскок на задния фронт δзад. фр.

Колкото са по-малки стойностите на tпр. фр., tзад. фр., δпр. фр. и δзад. фр. толкова импулсът е по-близък по форма до идеалния.
Често в електрическата верига постъпват поредица от правоъгълни сигнали. Тази поредица се характеризира с период на повтаряне Т и с коефициент на запълване ϒ = tu/T. Коефициентът на запълване показва каква част от периода е запълнена с импулса.

Цифрови сигнали

Цифровите сигнали са частен случай на импулсните. Те обикновено са правоъгълни и представляват напрежение с две ясно различими нива. Най-често високото напрежение е близко до +5 V, а ниското – до 0 V.
Схемите, работещи само с две нива на сигналите се наричат цифрови. Цифровият сигнал може да се генерира с помощта на прост ключ (транзистор, който се запушва и отпушва). Цифровите устройства намират широко приложение в измервателната техника (честотомери, цифрови мултимери и др.).