Логическия елемент (ЛЕ) е основният градивен блок на цифровите схеми. ЛЕ представлява електронна схема, реализираща елементарна логическа операция. Работи с двоични числа и затова се нарича двоичен логически елемент.
Логическа функция е функция, която приема определена логическа стойност за всеки набор от логически променливи, от които тя зависи.
Видове логически елементи
1. Логическо „НЕ“

Електрическа схема, на изхода на която винаги се появява противоположна логическа стойност на входната величина, се нарича инвертор, или логическо „НЕ“ (NOT)
Използва се за моделиране на логическата операция отрицание (инвертиране).

Логическата функция е:


2. Логическо „ДА“

Електронна схема, на изхода на която сигналът винаги повтаря стойността на входа, се нарича логически повторител. Използва се за моделиране на логическата операция „ДА“.
Логическата функция е Y = X.


3. Логическо „ИЛИ“
Логически елемент, на изхода на който сигналът е равен на логическа 1, когато поне на един от входовете също има логическа 1, се нарича логическо „ИЛИ“ (OR).
Използва се за извършване на логическата операция събиране (дизюнкция).

Логическата функция е:


4. Логическо „И“
Логически елемент, на изхода на който сигналът е равен на 1 само тогава, когато на всичките му входове също има подадена 1, се нарича логическо „И“ (AND).
Използва се за извършване на логическата операция умножение (конюнкция).

Логическата функция е:


5. Логическо „ИЛИ-НЕ“
Логически елемент, на изхода на който сигналът е равен на 0 тогава, когато на някой от входовете му има подадена 1, се нарича логическо „ИЛИ-НЕ“ (NOR).
Може да се получи като към изхода на логическо „ИЛИ“ се свърже инвертор.

Логическата функция е:


6. Логическо „И-НЕ“
Логически елемент, на изхода на който сигналът е равен на 0, само тогава, когато на всичките му входове е подадена 1, се нарича логическо „И-НЕ“ (NAND).
Може да се получи като към изхода на логическо „И“ се свърже инвертор.

Логическата функция е:

